zpět

Rekordní ceny zlata a stříbra, propad dolaru na Forex trzích

[16.10.2010] zdroj: Wellness-Trend.cz

Na komoditních trzích během minulého týdne nepřetržitě stoupaly ceny investičního zlata, dalších drahých kovů a komodit. Investoři používají jejich nákupy jako nástroj zajištění proti inflaci.

Rekordní ceny drahých kovů a komodit

Cena investičního zlata se v průběhu tohoto týdne zvýšila o 2,6 procenta a atakovala novou rekordní hranici 1380 dolarů za trojskou unci (cca 31,1 gramu).
Stříbro přidalo na ceně 5,9 procenta a vyšplhalo se až na 24,70 dolaru za trojskou unci. Za tuto cenu se naposledy prodávalo v roce 1980.

Strmý pád americké měny

Americký dolar se před pěti týdny vydal na sestupnou dráhu a od té doby se neustále propadá. Jeho kurz vůči významné většině světových měn klesá. Během posledního týdne oslabil k euru o 1,2 procenta, kdy se prodával za cenu 0,71 eura za jeden dolar.

Situace na tzv. měnových párech není pro US dolar nijak příznivá. K euru byl dolar levnější naposledy na začátku roku 2010. Vůči britské libře je situace analogická, kurz k některým světovým měnám je ještě o poznání slabší.

Na měnovém páru se švýcarským frankem dosáhl dolar historického minima, k japonskému jenu se pohybuje na patnáctiletých minimech. Vůči australskému dolaru je na nízkých kurzech z období roku 1982. Od září již americká měna ztratila přibližně 11 procent své hodnoty.

Některé země uměle oslabují svou měnu

Je všeobecně známo, že Spojené státy bojují proti zemím uměle oslabujícím svou měnu. Je reálné, že američtí zákonodárci označí jako hlavního světového manipulátora Čínu.

Americká centrální banka FED sice, na rozdíl od Čínské centrální banky nebo Bank of Japan, přímé intervence neprovádí, ale kurz dolaru nepřímo ovlivňuje svou měnovou politikou.

Americká centrální banka nakupuje státní dluhopisy

Od srpna FED za nové dolary znovu nákupuje státní dluhopisy. A zvyšování jejich nabídky pochopitelně vede ke snížení kupní síly. Podle některých analytiků by tyto nákupy mohly během listopadu eskalovat.

Spotřební zboží a vybavení domácností zřejmě podraží

Existují oprávněné obavy, že při nepříznivém vývoji kurzu dolaru výrazně podraží plastová okna, spotřební zboží a veškeré vybavení domácností, jako jsou např. kuchyňské linky, nábytek a domácí spotřebiče. Rovněž se očekává nárůst cen izolačních a ekologických materiálů pro zateplení domu.